Nowy rok akademicki za pasem, a więc poszukiwanie upragnionych studiów i rekrutacja na wyższe uczelnie trwa w najlepsze. Jak co roku „Perspektywy” opublikowały ranking kierunków studiów, w tym oczywiście kierunków medycznych i o zdrowiu. Jak prezentuje się fizjoterapia? Które polskie uczelnie akademickie oferujące fizjoterapię brylują w rankingu?
Zobacz ranking: http://ranking.perspektywy.pl/2020/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-medyczne-i-o-zdrowiu/fizjoterapia
Zacznijmy od tego, że ranking nie obejmuje wszystkich uczelni. Znajdują się w nim jedynie te, które prowadzą fizjoterapię w trybie stacjonarnym, na jednolitych studiach magisterskich lub na studiach II stopnia. Ponadto w nadchodzącym roku akademickim musi być prowadzony nabór na pierwszy rok studiów. W związku z tym w rankingu znajdziemy 18 uczelni oferujących fizjoterapię, mimo, że w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.
Jak czytać ranking?
Patrząc na opublikowaną tabelę zauważymy od razu, że podium należy bezsprzecznie do Akademii Wychowania Fizycznego. Zajmując pierwsze miejsce, ranking otwiera AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, drugie miejsce należy do AWFiS im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, na trzecim zaś miejscu znalazła się AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie. Zostając przy AWF-ach, kolejny jest Wrocław – na szóstym miejscu rankingu i Poznań z Warszawą ex aequo na ósmym, mieszcząc się tym samym w pierwszej dziesiątce. Tuż za podium, na miejscu czwartym, plasuje się fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, a na następnym, piątym – fizjoterapia na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim. Na siódmej pozycji znalazł się także Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a pierwszą dziesiątkę zamyka Uniwersytet Rzeszowski. Według rankingu, jedenastą pozycję ex aequo zajmuje fizjoterapia aż na trzech uczelniach, Warszawskim i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Dalej w rankingu sytuuje się fizjoterapia oferowana przez Politechnikę Opolską, wrocławski Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Osiemnaste miejsce przypadło fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Co decyduje o kolejności miejsc w rankingu?
Otóż decydujący jest „wskaźnik” – najwyższą jego wartość, aż 100, uzyskała AWF w Katowicach, najniższą, czyli 42.7 – Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Co składa się na „wskaźnik” i co brane jest pod uwagę przy konstruowaniu rankingu? Sprawa zaczyna być nieco bardziej skomplikowana gdy rozwiniemy tabelę. Zobaczymy wówczas różne skróty, mniej lub bardziej czytelne, jak np. FWCI czy FWVI. To właśnie procentowe składniki „wskaźnika”. Jednym z nich jest np. ocena wystawiana przez kadrę akademicką czyli tzw. prestiż. Najwyżej została oceniona fizjoterapia na katowickiej AWF, następnie kolejno na poznańskiej i wrocławskiej Akademii. Ciekawy jest również wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów oraz stopniem ich zatrudnienia, biorąc pod uwagę ekonomiczne losy fizjoterapeutów na prowadzenie wychodzi Gdańsk z AWFiS i GUMed-em, a tuż za nimi Warszawski Uniwersytet Medyczny. Przyglądając się z kolei jak został oceniony potencjał naukowy, możemy ustalić ranking biorąc pod uwagę m. in. publikacje. Najwyżej zostały ocenione AWF-y, kolejno w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie, ale już wybierając wskaźnik cytowalności pierwsze miejsce obejmuje AWF w Gdańsku, zaraz za nią Uniwersytet Medyczny w Poznaniu oraz szczeciński Pomorski Uniwersytet Medyczny. Wybierając aspekt międzynarodowy, taki jak publikacje cytowane w czasopismach na świecie czy posiadające zagranicznego współautora, na prowadzenie wysuwa się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. A gdzie chętnie fizjoterapię wybierają studenci z zagranicy? Najwięcej wśród ogółu studentów fizjoterapii jest ich na Politechnice Opolskiej.
Zapoznaj się z pełną metodologią rankingu: http://ranking.perspektywy.pl/2020/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-medyczne-i-o-zdrowiu
A Wy co sądzicie o Waszych Alma Mater? 😊