Jako fizjoterapeutka i instruktorka jogi często proponuję pacjentom ćwiczenia zainspirowane hatha jogą. Długo szukałam książki, która pokazuje jogę jako system ćwiczeń z modyfikacjami do różnych schorzeń, bez wgłębiania się w aspekty filozoficzne i religijne. Dodatkowo szukałam pozycji, która posłuży mi jako poradnik dla pacjentów z przystępnymi opisami jako wsparciem do ćwiczenia w domu. “Joga jako terapia. Zastosowanie w określonych dolegliwościach” Wörle L., Pfeiff E. jest obszernym tytułem, który bardzo sobie cenię jako bardzo dobrze usystematyzowaną widzę z zakresu Hatha Jogi B.K.S. Iyengara.
Książka płynnie przeprowadza czytelnika przez historię jogi i przedstawia współczesne badania naukowe nad terapeutyczną jogą. Następnie zapoznajemy się z sednem praktyki jogi – uważnością, czyli nauką i poprawą świadomości własnego ciała, wrażliwości na bodźce z niego płynące, uważności na zachodzące w nim zmiany. Są to podstawowe i najważniejsze zasady, które powinny stanowić element każdej asany, czyli pozycji. W dalszym rozdziale książki przedstawiono metody badania stawów obwodowych, kręgosłupa, głowy i stawów skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo przedstawiono sposoby oceny zdolności motorycznych takich jak wytrzymałość, koordynacja, równowaga i inne. Dla fizjoterapeutów stanowi to przypomnienie wiedzy ogólnej. Omówiono tutaj także zjawisko bólu, który może się pojawić w trakcie lub po ćwiczeniach oraz przeciwwskazania – są to tematy, o które często pytają pacjenci.
Czytając książkę Joga jako terapia na pewno warto zatrzymać się dłużej przy rozdziale o sztuce oddychania – Pranayama. Pranayama to kontrola oddechu, którego efektem ma być spokój umysłu i równowaga układu nerwowego. Prana to powietrze, oddech, siła życiowa; ayama natomiast oznacza zwiększanie szerokości, długości, objętości. Nauka prawidłowego oddychania jest umiejętnością, którą warto zainteresować pacjentów i przekazać im ćwiczenia do domu, tak aby czas terapii móc wykorzystać jak najefektywniej.
Dalsza część książki to przedstawienie ćwiczeń przygotowujących do praktyki oraz omówienie podstawowych asan. Ćwiczenia są świetnie usystematyzowane i dokładnie opisane – dzięki dodatkowym zdjęciom mogą stanowić doskonałe materiały dla pacjentów jako ćwiczenia domowe. Zdjęcia są żywe, autentyczne i przedstawiają osoby w różnym wieku. Do każdego ćwiczenia jest wykonanych kilka ujęć, żeby jak najlepiej przybliżyć zagadnienie.
Po przygotowaniu ciała ćwiczeniami podstawowymi czytelnik zostaje zapoznany z 34 wybranymi asanami. Opis asan dzieli się na kilka części: znaczenie asany i jej nazwy, postawa ciała i przygotowanie, doskonalenie pozycji, kończenie ćwiczenia, sugestie modyfikacji i wykorzystanie pomocy. Ostatni element jest szczególnie pomocny – podczas praktyki może się pojawić ból np. ze stawów, co często zniechęca do dalszych ćwiczeń lub asana na danym etapie może być za trudna do wykonania – warto poznać modyfikacje o takie pomoce jak krzesło, koc, wałek, lina.
Ostatni rozdział książki stanowi podsumowanie ćwiczeń i asan w kompleksowym treningu podstawowym. Są to płynne przejścia między ćwiczeniami i asanami, które są ukierunkowane na współpracę wszystkich mięśni jak i ich połączeń, za które odpowiadają powięzie. Przedstawiono tutaj także zastosowania jogi w życiu codziennym – np. podczas podróży, w pracy. Są to gotowe recepty na profilaktykę zmian przeciążeniowych, które można polecić pacjentowi po terapii.
Książka została wydana bardzo estetycznie, zawiera wiele kolorowych ilustracji, jest napisana w bardzo przejrzysty sposób. Jej format – odrobinę mniejszy niż A4 sprawia że wygodnie się ją czyta.
Po przeczytaniu recenzowanej książki czuję satysfakcję – przedstawiona tutaj joga jest przystępna dla ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Stanowi doskonały wstęp do praktyki albo uzupełnienie pracy z ciałem. Polecam ją zarówno profesjonalistom do uzupełnienia warsztatu pracy o nowe, całościowe narzędzie pracy kinezyterapeutycznej oraz dla pacjentów, którzy chcieliby profilaktycznie zadbać o sprawność. Ze względu na przystępność z jaką książka została napisana śmiało mogę ją polecić nie tylko środowisku terapeutycznemu, ale także rekreacyjno-fitnesowemu. Cena 90-100 zł jest akceptowalna i wprost proporcjonalna do zaprezentowanych treści i autorytetów, które podzieliły się wiedzą i doświadczeniem.
Książkę w najniższej cenie wyszukacie tutaj.