NEOREH
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach
No Result
Wszystkie wyniki
NEOREH BLOG
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach
No Result
Wszystkie wyniki
NEOREH
No Result
Wszystkie wyniki

Prawo wyko­ny­wa­nia zawodu fizjo­te­ra­peuty w Niemczech — nostryfikacja

Dominika Jaskulska Dominika Jaskulska
w Nostryfikacja, Vademecum
0

pl.freepik.com

Share on FacebookShare on Twitter

Polscy fizjoterapeuci, chcący uzyskać zezwolenie na wykonywanie swego zawodu w Niemczech, muszą najpierw postarać się o nostryfikację (uznanie) polskiego wykształcenia. W celu uzyskania nostryfikacji należy we właściwym urzędzie przekazać pełną dokumentację wykształcenia razem z tłumaczeniem przysięgłym na język niemiecki..

Potrzebne dokumenty:

  • Świadectwa szkolne
  • Świadectwo maturalne
  • Dyplom ukończenia liceum medycznego
  • Dyplom ukończenia medycznego studium zawodowego
  • Załącznik do dyplomu lub indeks ( z wyszczególnieniem przedmiotów, ocen i liczby godzin)

Dokumenty zawodowe:

  • Zaświadczenie o kwalifikacjach
  • Zaświadczenie o pracy zawodowej
  • Zaświadczenie o podstawie etycznej
  • Certyfikat językowy B2 (zdarzają się wyjątki, że jest niepotrzebny)

Dokumenty urzędowe:

  • Świadectwo niekaralności
  • Pełny odpis aktu urodzenia
  • Pełny odpis aktu małżeństwa (w przypadku mężatek)

Powyższa lista ma charakter poglądowy, ponieważ urzędnik ma decydujący głos w sprawie dokumentów. Najlepiej należy zapytać w urzędzie o konkretny zakres dokumentów, a dopiero potem dać dokumenty do tłumaczenia. Właściwość urzędu zależy od kilku czynników, jak np. posiadanego tytułu, celu nostryfikacji, kraju związkowego w którym ma zamiar się pracować itp. Urząd taki możecie Państwo jednak łatwo odnaleźć przy pomocy tej wyszukiwarki: http://www.anerkennung-in-deutschland.de Po zebraniu polskich dokumentów i po wykonaniu uwierzytelnionego tłumaczenia należy całość (to jest oryginały lub ich uwierzytelnione kopie plus oryginalne tłumaczenia) przesłać do urzędu rozpatrującego nostryfikację. Do dokumentów należy załączyć krótki list motywacyjny. Sama procedura nostryfikacji trwa od 2 do 8 tygodni. Tłumacz Odnośnie faktu, czy tłumacz taki musi mieć uprawnienia niemieckie, czy też wystarczy tłumacz przysięgły w Polsce, panują dwie różne opinie. U niektórych osób ich tłumaczenia, sporządzone w Polsce, zostają przyjęte bez problemu. Inni z kolei otrzymują informuje z urzędów, że tłumaczenia muszą być wykonane przez tłumacza posiadającego uprawnienia niemieckie. Czy zawód Fizjoterapeuty jest opłacalny w Niemczech? Fizjoterapeuci są jednym z zawodów, którzy cały czas są potrzebni na rynku, ponieważ osób ze schorzeniami układu ruchu przybywa z roku na rok. Tak wiec o prace jest (nadal będzie) stosunkowo łatwo. Polskie wykształcenie bardzo dobrze stoi. Wielu polskich specjalistów jest przyjmowanych do pracy “z pocałowaniem ręki” w szpitalach, prywatnych gabinetach, sanatoriach czy innych placówkach opieki zdrowotnej. Istnieje też możliwość otwarcia własnego gabinetu i pracy na własną rękę. Można też pracować samodzielnie jako fizjoterapeuta “na kółkach” świadczący usługi bezpośrednio u pacjenta.

Zobacz również

Dezynfekcja na wojnie z wirusem – Clinex DEZOFast

Dezynfekcja na wojnie z wirusem – Clinex DEZOFast

5 lat temu
Jak przygotować szkolenie?

Jak przygotować szkolenie?

5 lat temu

Zarobki:

1600 – 2660 Euro (Brutto)

Przeprowadziłam wywiad z fizjoterapeutką pracującą w Niemczech

1. Jakie są potrzebne dokumenty do nostryfikacji?

Świadectwo maturalne, dyplomy zawodowe (lic, mgr) razem z suplementami, ewentualne dyplomy dodatkowych kursów i świadectw pracy. Po za tym dokument potwierdzający zameldowanie w Niemczech. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego w Niemczech, a kopie muszą być potwierdzone “notarialne” (ale tu się to robi w urzędzie miasta, nie u notariusza).

2. Jak długo przebiega proces nostryfikacji?

Teoretycznie na pierwszą odpowiedź do ok. 5 miesięcy od otrzymania kompletu dokumentów przez urząd zajmujący się nostryfikacją, ale w praktyce ja czekałam ok 9 miesięcy. Często zdarza się, że trzeba „dorobić” teorię, albo praktykę – i w zależności co i ile – dodatkowy czas. Ja musiałam zrobić 3 miesięczną praktykę na pełen etat (mgr dzienny z UM Poznań). I potem znowu się czeka na odpowiedź.

Całość trwała u mnie ok 1,5 roku, ale potem dochodzi prawo wykonywania zawodu- w gesundheitsamcie trzeba zdać egzamin językowy po dostarczeniu dokumentów z potwierdzeniem nostryfikacji. Wtedy wystawiany jest akt uprawniający do pracy w zawodzie. Na terminy i sam akt też oczywiście się czeka i oczywiście za wszystko się płaci.

3. Jak wygląda ze znajomością języka? Tzn czy można pracować znając jedynie język angielski, czy konieczny jest język niemiecki? I w jakich warunkach?

Żeby dostać prawo wykonywania zawodu trzeba zdać egzamin z języka. Znajduje się tam cześć z języka ogólnego (na podstawie wycinku z gazety-czytanie [wymowa ze zrozumieniem tekstu] i ustna odp. na pytania) i medycznego mówionego i pisanego.

4. Ile wynoszą zarobki minimalne i maksymalne?

Na start płacą chyba około 11 euro. Po kursach i z doświadczeniami u mnie w landzie około 14 euro. Max to chyba 22 euro- nauczyciele i Ci co prowadza kursy, ale muszą mieć jakieś uprawnienia pedagogiczne do tego. W różnych regionach Niemczech ta kwota może się różnić.

5. Jak są traktowani fizjoterapeuci w Niemczech?

Jeżeli chodzi o traktowanie przez lekarzy, to może faktycznie mają do nas trochę większy respekt, ale tylko trochę. Natomiast duża różnica jest jeżeli chodzi o inne zawody medyczne i innych ludzi (sąsiadów czy znajomych). Jak się mówi, że jest się fizjoterapeuta to zazwyczaj odpowiedz jest “woooow” (tyle że normalni ludzie to chyba po prostu myślą, że się ma nie wiadomo jakie kokosy, a tymczasem mój mąż na produkcji ma większą stawkę na rękę niż ja). Pacjenci różnią się tym, że są bardziej świadomi.

6. Ile pieniędzy trzeba wyłożyć na tzw. start?

Ja jestem zatrudniona i nie mam własnego gabinetu. Koszty mają tylko związane z uzyskaniem prawa pracy w zawodzie (czyli nostryfikacja i też egzamin językowy z aktem uprawniającym do pracy w zawodzie) wyszło mnie to lekko ponad 1000 euro + 3 miesiące pracy prawie za darmo (nie licząc wyżywienia, mieszkania i innych kosztów związanych z tym, że trzeba być na miejscu i dojeżdżać do pracy).

7. Ile trwa mniej więcej znalezienie pracy? I dlaczego tak szybko/ tak długo?

Ja prace dostałam od razu w pierwszym gabinet gdzie chciałam zrobić praktyki przyjęli mnie z otwartymi rękami, mimo że byłam w ciąży. Oczywiście od razu zaproponowali mi miejsce pracy jak tylko uzyskam uprawnienia. Od momentu przyjechania do Niemiec (potrzebowałam dodatkowy czas na zorientowanie się co, jak i gdzie z ta nostryfikacja i prawem wykonywania zawodu) do momentu “podpisania umowy” 2 lata i 11 miesięcy

8. Czy jest to opłacalne porównując do Polski, innych krajów UE?

Dla mnie jako obcokrajowca, który nie płacił z własnej kieszeni za szkole: tak, ale zrobienie szkoły (3 lata szkoły, coś jak w Polsce technikum) tu kosztuje luźno 10 000 euro. Czy to jest opłacane w stosunku do zarobków i kosztów dalszych kursów? Chyba nie.

Dobrze zrozumiałam, że dla Polaków po skończonej fizjoterapii i oczywiście przebytych kurach się opłaca?

Oczywiście z kursami i zawodowymi, doświadczeniem jak najbardziej się opłaca, tylko trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie kursy są uznawane. Wiem, że z PNF są problemy, z terapią manualna też.

* http://lingua74-pl.blogspot.com/2013/05/prawo-wykonywania-zawodu-fizjoterapeuty-w-niemczech.html
* http://www.ausbildung.de/berufe/physiotherapeut/gehalt/
* http://www.pracaizycie.pl/artykuly/praca-za-granica/fizjoterapeuta-zawod-z-przyszloscia/
* urzędy: http://www.anerkennung-in-deutschland.de

Ostatnio na Blogu NEOREH...

Dezynfekcja na wojnie z wirusem – Clinex DEZOFast
Vademecum

Dezynfekcja na wojnie z wirusem – Clinex DEZOFast

28 maja 2020

W przypadku środków dezynfekcyjnych warto postawić na wysokiej klasy preparaty, gdyż tylko one pozwolą nam przeprowadzić dezynfekcję skutecznie i bezpiecznie

Jak przygotować szkolenie?
Vademecum

Jak przygotować szkolenie?

18 maja 2020

Posiadasz wiedzę i doświadczenie, którym chciał(a)byś się podzielić prowadząc warsztat lub szkolenie, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?...

Vademecum

Jak obniżyć ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu?

28 sierpnia 2019

Świadomość w zakresie czynników ryzyka udaru mózgu i styl życia oparty na wykluczeniu ich z codzienności jest szansą na zapobieganie...

Załaduj więcej
Czytaj następny

Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty w Norwegii - nostryfikacja

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog NEOREH.

© 2020 BLOG NEOREH

  • Regulamin platformy
  • Polityka prywatności
  • Współpracuj z Neoreh

No Result
Wszystkie wyniki
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach

Zbieramy cookies. Akceptujesz naszą politykę?