Polscy fizjoterapeuci, chcący uzyskać zezwolenie na wykonywanie swego zawodu w Irlandii, muszą najpierw postarać się o nostryfikację (uznanie) polskiego wykształcenia. W celu uzyskania nostryfikacji należy we właściwym urzędzie przekazać pełną dokumentację wykształcenia razem z tłumaczeniem przysięgłym na język angielski.
Tylko poświadczone kopie przez prawników, radców prawnych, notariuszy, sprawiedliwości państw pokojowego lub policji będą akceptowane.
Wszystkie formy i listy muszą być wypełnione w języku angielskim. Jeżeli składane w ich oryginalnym języku, to musi im towarzyszyć tłumaczenie przysięgłe angielski.
Wszystkie listy referencyjne, świadectwa statusu zawodowego (zaświadczenie o stanie zdrowia) i dokument potwierdzający możliwość wykonywania zawodu w kraju, w którym uzyskano kwalifikacje fizjoterapeuta należy przekazać w ciągu 3 miesięcy od chwili przyjęcia aplikacji w Irish Society of Chartered Physiotherapists.
POBYT STAŁY
Potrzebne dokumenty:
- Wypełniony formularz wniosku do pobrania ze strony: European Professional Card – EPC
- Poświadczona kopia aktualnego paszportu – tylko stron ze zdjęciem i data ważności;
- Certyfikat posiadanych kwalifikacji do wykonywania zawodu w kraju, w którym zostały uzyskane
- Świadectwo obecnego statusu zawodowego od organu rejestrowego lub zawodowego w kraju, w którym zostały ostatnio praktykuje jako fizjoterapeuta;
- Poświadczona kopia Twoich kwalifikacji (świadectwo, dyplom);
- Uwierzytelniony odpis uniwersyteckiego transkryptu / zestawienia wyników w nauce
- Formularz kursów akademickich – Sekcja 2 formularza wniosku, pp.3-13 inclusive – imię i nazwisko, data, pieczęć urzędow a z instytucji edukacyjnych i podpis Kierownika / Dziekana uczelni Fizjoterapii na każdej stronie
- 2 kliniczne referencje -jedna od aktualnego lub ostatniego pracodawcy i druga od fizjoterapeuty, który nadzorował cię w praktyce. Referencje muszą być napisane w języku angielskim lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Muszą zostać opieczętowane, podpisany, opatrzony datą i zapieczętowany w kopercie. Podpis sędziego musi być przez uszczelkę – punkt 5 formularza wniosku, str.20.
- Poświadczona kopia aktualnego członkostwa do punktu rejestracji (karta rejestracyjna / Certyfikat) z kraju, w którym praktykuje. Jeśli rejestracja nie jest obowiązkowa, obecna karta członkowska / certyfikat / list z kwalifikacjami do członkostwa w organizacji zawodowej.
- Podpisane oświadczenie – str.22 z formularza zgłoszenia.
- Dowód uiszczenia bezzwrotnej opłaty / upoważnienia do obciążenia karty kredytowej – str.23 formularza deklaracji.
Powyższa lista ma charakter poglądowy, ponieważ urzędnik ma decydujący głos w sprawie dokumentów. Najlepiej należy zapytać w urzędzie o konkretny zakres dokumentów, a dopiero potem dać dokumenty do tłumaczenia. Właściwość urzędu zależy od kilku czynników, jak np. posiadanego tytułu, celu nostryfikacji, kraju związkowego w którym ma zamiar się pracować itp.
Czas trwania procedury rozpatrywania:
Po wysłaniu dokumentów, organy mają:
1 miesiąc na potwierdzenie otrzymanego wniosku- potwierdzają jego kompletność lub proszą o dosłanie dodatkowych dokumentów.
4 miesiące po otrzymaniu kompletnego wniosku, aby podjąć decyzję.
Instytucja odpowiedzialna:
Irish Society of Chartered Physiotherapists.
Koszt pobytu: € 500
European Professional Card – EPC
The Irish Society of Chartered Physiotherapists
Gradireland Physiotherapist