Badania przeprowadzone na Woodend Hospital w Abeerden dowodzą, że siedzenie prosto nie jest najlepsze dla pracowników biurowych. Szkoccy i kanadyjscy naukowcy wykorzystali nową formę rezonansu magnetycznego, aby wykazać miejsca nadmierne obciążone na kręgosłupie. Badania MRI zostały przeprowadzone w pozycji siedzącej na dwudziestu dwóch ochotnikach. Ochotnicy przyjmowali podczas badania trzy różne pozycje gdzie kręgosłup był ustawiony pod kątem mniejszym niż 90 stopni, 90 stopni i 135 stopni. Zwracano szczególną uwagę na przesunięcia krążka międzykręgowego.
Z badań jednoznacznie wynika, że najmniejsze przesunięcia oraz odkształcenia krążka był widoczne gdy kręgosłup był ustawiony pod kątem 135 stopni względem ud. Mięśnie, więzadła oraz ścięgna stabilizujące kręgosłup był również mniej napięte, czyli kręgosłup był bardziej “zrelaksowany”.
Rishi Loatey z British Chiropratic Association powiedział: “Jedna na trzy osoby prowadząca siedzący tryb życia cierpi na bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a przyczynia się do tego zapewne fakt, że nasze ciała nie są przystosowane do siedzącego trybu życia”. Siedzenie w takiej pozycji nie jest jednak łatwe, gdyż jest wtedy tendencja do zsuwania się z krzesła, dlatego naukowcy zalecają siedzenie w pozycji gdzie kąt między udami a kręgosłupem wynosi ok 120 stopni.
Trudno jest znaleźć w sklepie fotel, który można byłoby ustawić w ten sposób. Ja miałem okazję testować fotel Dr Jawny System. Dzięki regulacji w każdej płaszczyźnie możemy naprawdę doskonale dopasować go do Naszej sylwetki oraz występujących problemów zdrowotnych. Dzięki odchylanemu w tył oparciu spełnia on wymagania postawione przez naukowców z Woodend Hospital. Wadą tego systemu jest jego cena. Waha się ona między 1347 zł (fotel Junior) a 2247 zł (fotel Business). Jeżeli jednak ktoś prowadzi typowo siedzący tryb życia i odczuwa dolegliwości związane z bólami kręgosłupa, to fotele Dr Jawny System wraz z mądrze prowadzoną rehabilitacją przyniosą mu wyraźną ulgę!
Najważniejszą częścią tego krzesła wydaje mi się ruchome siedzisko, które opuszcza się z przodu przy pochyleniu nad biurkiem.
Czy ergonomia tego krzesła sprawdza się przy ludziach “różnego rozmiaru”? Np przy wzroście 1,50m i 2m? W końcu krzywizny oparcia są stałe, A może się mylę?
Krzywizny oparcia również są ruchome