Zespół górnego otworu klatki piersiowej (thoracic outlet syndrome – TOS) – to schorzenie, którego objawy wynikają z ucisku naczyń krwionośnych i nerwów, jakie przebiegają przez przestrzeń pomiędzy obojczykiem a mięśniami szyi. Najczęściej dochodzi do ucisku splotu ramiennego. Rzadziej występują objawy zależne od ucisku układu tętniczego i najrzadziej – żylnego.
Splot nerwowy daje objawy z odciążenia dlatego też u pacjentów z zespołem górnego otworu klatki piersiowej do drętwienia dłoni dochodzi w nocy, kiedy układ nerwowy jest odbarczony!
Pacjenci często w wywiadzie podają, że ulgę przynosi im spanie w pozycji zbliżonej do siedzącej. Powoduje to ucisk na splot i ustąpienie dolegliwości. Okres utajenia jest wprost proporcjonalny do okresu kompresji.
Diagnostyka różnicowa:
* konflikt dyskowo-korzeniowy w odcinku szyjnym – parestezje w jednym dermatomie (w TOS wszystkie palce), ruchy odcinka szyjnego nasilają dolegliwości (w TOS parestezje z odciążenia)
* Zespół cieśni nadgarstka – bardzo dokładna lokalizacja parestezji: 3,5 palca (w TOS nieprecyzyjne parestezje wszystkich palców), nasilenie dolegliwości podczas ruchów nadgarstka
Terapia:
* rozluźnienie tkanek miękkich w obrębie obręczy barkowej
* jeżeli przyczyną TOS jest żebro szyjne to leczenie polega na resekcji nieprawidłowego żebra wraz z okostną z dostępu nadobojczykowego