NEOREH
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach
No Result
Wszystkie wyniki
NEOREH BLOG
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach
No Result
Wszystkie wyniki
NEOREH
No Result
Wszystkie wyniki

Rugby na wózkach. Najbardziej widowiskowy sport na paraolimpiadzie.

Redakcja Neoreh. Redakcja Neoreh.
w Dla studenta
0

pl.freepik.com

Share on FacebookShare on Twitter

Rugby na wóz­kach zostało wymy­ślone w 1977 roku przez grupę spor­tow­ców z pora­że­niem czte­ro­koń­czy­no­wym. Sportowcy Ci chcieli zna­leźć dla sie­bie sport w któ­rym mogliby się reali­zo­wać. Miał on być alter­na­tywą dla koszy­kówki na wóz­kach w któ­rej wyma­gana jest spraw­ność w obrę­bie koń­czyn gór­nych. Rugby na wóz­kach zawiera pewne ele­menty koszy­kówki, piłki ręcz­nej i hokeja na lodzie. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie w roku 1996 zostało zapre­zen­to­wane jako dys­cy­plina poka­zowa. Natomiast od Igrzysk w Sydney rugby stało się oficjalnienie dys­cy­pliną paraolimpijską.

Zasady

Mecze roz­gry­wane są na boisku o wymia­rach boiska do koszy­kówki. Gra się 4 na 4 (każda dru­żyna ma 8 zastęp­ców na ławce rezer­wo­wych) w for­ma­cie mixed, tzn. dru­żyny skła­dają się z kobiet i męż­czyzn. Ze względu na wyma­ganą siłę jest to sport zdo­mi­no­wany głów­nie przez męż­czyzn. W skła­dach dru­żyn wystę­pu­ją­cych na para­olim­pia­dzie w Londynie zna­leźć można tylko jedną kobietę na 96 zawod­ni­ków. Jest to Kylie Grimes (24l.) wystę­pu­jąca w dru­ży­nie Wielkiej Brytanii.

Celem gry jest prze­kro­cze­nie linii bram­ko­wej (ma ona 8 metrów sze­ro­ko­ści), zawod­nik może trzy­mać piłkę na kola­nach. Do gry używa się piłki siat­ko­wej. Kontakt mię­dzy wóz­kami jest dozwo­lony, nato­miast kon­takt fizyczny jest zabroniony. Możliwe jest wyry­wa­nie lub wybi­ja­nie piłki z rąk prze­ciw­nika, nie można jed­nak uderzyć w ręce przeciwnika. Od kiedy zespół wej­dzie w posia­da­nie piłki ma tylko 40 sekund na strze­le­nie bramki.

Przed linią bram­kową znaj­duje się pole bram­kowe o wymia­rach 8×1,75m w któ­rym może znaj­do­wać się mak­sy­mal­nie 3 zawod­ni­ków bro­nią­cych, nato­miast ata­ku­jący może prze­by­wać w nim mak­sy­mal­nie 10 sekund. Piłka musi być wpro­wa­dzona na połowę prze­ciw­nika w ciągu 15 sekund, nato­miast zawod­nik musi kozło­wać piłkę raz na 10 sekund. To wszystko spra­wia, że sport ten jest bar­dzo szybki i widowiskowy.

Mecz składa się z czte­rech 8 minu­to­wych kwart, zegar zatrzy­muje się pod­czas każ­dej prze­rwy w grze. W przy­padku remisu roz­gry­wane są 3-minutowe dogrywki.

Zobacz również

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne

4 lata temu
Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?

Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?

5 lat temu

Sprzęt

Ważnym ele­men­tem roz­grywki jest sprzęt uży­wany przez zawod­ni­ków. Zawodnicy uży­wają pod­gu­mo­wa­nych ręka­wic, które w przy­padku słab­szych zawod­ni­ków są dodat­kowo sma­ro­wane kle­jem w celu lep­szej przy­czep­no­ści do cią­gów wózka i lep­szego chwy­ta­nia piłki. Wymagany rów­nież jest spe­cjalny wózek. Ma on pochy­lone koła spra­wia­jące, że jest sta­bil­niej­szy oraz spe­cjalne osłony chro­niące nogi i stopy zawod­nika przed zgnieceniem.

Klasyfikacja zawod­ni­ków

Dla wyrów­na­nia szans zawod­nicy muszą być dobie­rani do dru­żyny według spe­cjal­nego klucza:

1A – poziom C5/6, zawod­nicy z bar­dzo sła­bym m. trój­gło­wym ramie­nia (tri­cep­sem): 0–3 w teście siły mię­śnio­wej. Brak chwytu.
1B – poziom C6/7, zawod­nicy z moc­nym m. trój­gło­wym ramie­nia (tri­cep­sem): 4–5 w teście siły mię­śnio­wej. Brak chwytu.
1C – poziom C7, zawod­nicy z moc­nym m. trój­gło­wym ramie­nia (tri­cep­sem): 4–5 w teście siły mię­śnio­wej. Dobry chwyt.

[System kla­sy­fi­ka­cji w RnW wywo­dzi się z medycz­nego sys­temu kla­sy­fi­ka­cyjnego ISMGF/ISMWSF (International Stoke Mandeville Games Federation/International Stoke Mandeville Wheelchair Sport Federation)]

Klasy 1A, 1B, 1C zostały odpo­wied­nio nazwane: 1pkt, 2 pkt, 3 pkt. Wprowadzono war­tość 0,5 pkt, która sto­so­wana jest dla zawod­ni­ków funk­cjo­nal­nie znaj­du­ją­cych się “pomię­dzy” kla­sami (czyli takim, któ­rzy pomimo tego samego poziomu uszko­dze­nia rdze­nia krę­go­wego mają na przy­kład lep­szą sta­bi­li­za­cję tuło­wia). W ten spo­sób osta­tecz­nie ist­nieje 7 klas. Suma punk­tów zawod­ni­ków na boisku nie może prze­kro­czyć 8,0 [zawod­nicy kla­sy­fi­ko­wani są przez wyszko­lo­nych kla­sy­fi­ka­to­rów na pod­sta­wie testów mię­śnio­wych (Daniels’a & Worthingham’a) i funk­cjo­nal­nych oraz obser­wa­cji pod­czas gry na boisku, według usta­lo­nych procedur].

Londyn 2012

W Londynie rywa­li­zo­wało 8 zespo­łów podzie­lo­nych na dwie grupy. Po dwa naj­lep­sze zespoły awan­sują do półfinałów.   

Grupa AGrupa B
FrancjaAustralia
JaponiaBelgia
USAKanada
Wielka BrytaniaSzwecja

Na Igrzyska Paraolimpijskie kwa­li­fi­ka­cję otrzy­muje gospo­darz (wówczas Wielka Brytania), zwy­cięzca Mistrzostw Świata (USA), zwy­cięzca Mistrzostw Ameryk (Kanada), dwa naj­lep­sze zespoły Mistrzostw Europy (Szwecja i Belgia), zwy­cięzca Mistrzostw Azji i Oceanii (Australia), dwa naj­wy­żej noto­wane zespoły Świa­to­wego Rankingu (Japonia i Francja).

Rugby na Wózkach w Polsce

Do Polski Rugby na Wózkach (RnW) dotarło ze Szwecji za pośred­nic­twem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Pierwsze tygo­dniowe szko­le­nie odbyło się w kwiet­niu 1997 roku w  Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Poprowadził je Tomas Engblom, ówcze­sny zawod­nik czo­ło­wej szwedz­kiej drużny Nacka Pick Pack oraz kadry naro­do­wej. Celem szko­le­nia była demon­stra­cja zasad gry i wstępna ocena poten­cjału przy­szłych zawodników. Na jesieni 2001 roku powstała Polska Liga Rugby na Wózkach (PLRnW), któ­rej celem jest wyło­nie­nie Mistrza Ligi. Organizatorem ligi jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

RnW jest naj­bar­dziej dyna­micz­nie roz­wi­ja­jącą się grą zespo­łową dla osób nie­peł­no­spraw­nych na świe­cie. Pod wzglę­dem wiel­ko­ści pol­ska liga jest drugą w Europie. Więcej dru­żyn od nas mają tylko Niemcy.

W 2011 roku roz­grywki odbyły się w 3 sesjach zgod­nie z Międzynarodowymi Przepisami Rugby na Wózkach IWRF z 1 paź­dzier­nika 2010. Zwyciężył zespół Flying Wings Rzeszów przed Balian Poznań i Four Kings I Warszawa.

Warto odno­to­wać, że Polska Reprezentacja RnW na ostat­nich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Vancouver w Kanadzie, zajęła wyso­kie 8 miejsce!

Nie tylko ja jestem pod wra­że­niem tej dys­cy­pliny. Wsłuchajcie się uważ­nie w słowa utworu “Hymn” zespołu Luxtorpeda. Zdjęcia pocho­dzą z kon­certu w gdań­skim Parlamencie oraz meczu Balian Poznań vs Jokers Bydgoszcz:

Temat: paraolimpiadarugby na wózkachwózek do gry

Ostatnio na Blogu NEOREH...

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne
Dla studenta

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne

5 lutego 2021

Za nami pierwszy semestr kolejnego roku akademickiego. Rok ten jest wyjątkowy, ponieważ już od samego początku zajęcia odbywały się w...

Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?
Dla studenta

Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?

1 września 2020

Nowy rok akademicki za pasem, a więc poszukiwanie upragnionych studiów i rekrutacja na wyższe uczelnie trwa w najlepsze. Jak co...

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY (łac. discus intervertebralis)- co warto wiedzieć?
Dla studenta

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY (łac. discus intervertebralis)- co warto wiedzieć?

31 lipca 2020

Problemy krążka międzykręgowego tak naprawdę ma każdy z nas. Powszechnie przyjęło się że głównym generatorem bólu w kręgosłupie jest tzw....

Załaduj więcej
Czytaj następny
Budowa anatomiczna kolana może być czynnikiem ryzyka uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego – ACL

Budowa anatomiczna kolana może być czynnikiem ryzyka uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego – ACL

Blog NEOREH.

© 2020 BLOG NEOREH

  • Regulamin platformy
  • Polityka prywatności
  • Współpracuj z Neoreh

No Result
Wszystkie wyniki
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach

Zbieramy cookies. Akceptujesz naszą politykę?