Lubię przeglądać serwisy aukcyjne oraz księgarnie internetowe w celu znalezienia ciekawej literatury fizjoterapeutycznej. Szukałem ostatnio książek nt. nauczania motorycznego, rozwoju ruchowego i analizy chodu. Jedną z nielicznych książek jakie znalazłem w języku polskim jest “Rehabilitacja w porażeniu mózgowym i zaburzeniach ruchu”. Już po wstępie napisanym przez autorkę wiedziałem, że trafiłem na naprawdę bardzo dobrą książkę. Ucieszyło mnie to ponieważ ostatnio nie miałem szczęścia do dobrej literatury.
Sophie Levitt prezentuje w swojej książce eklektyczne podejście do tematu rehabilitacji dzieci. Jest to sposób pracy, który bardzo mocno do mnie przemawia, ponieważ uważam, że nie ma jednej właściwej drogi postępowania. Wszystkie teorie zaprezentowane w książce poparte są odnośnikami do badań naukowych ,co jest zgodne z EBM (Evidence-based medicine).
Ćwiczenia zostały opisane i pogrupowane tak, aby dostosować je do aktualnego stanu ruchowego dziecka. W zrozumieniu co autorka miała na myśli pomagają szczegółowo opisane rysunki i zdjęcia. Każdy etap rozwoju opisany jest pod kątem najczęściej występujących problemów i propozycji ich rozwiązania. W planowaniu terapii S. Levitt uwzględnia co rodzice i dziecko chcą osiągnąć, wpływ rodzeństwa, terapię grupową, itp. Czwarte wydanie angielskie (drugie polskie) uzupełnione zostało o rozdział dotyczący starszych pacjentów z MPDz.
Jest teraz moda na wykorzystanie w rehabilitacji różnych kosmicznych urządzeń (skafandry NASA, itp.). Autorka pokazuje natomiast w jaki sposób wykorzystać przybory i przyrządy codziennego użytku, tak aby posłużyły nam do realizacji postawionych celów terapeutycznych. Jej pomysły stały się dla mnie inspiracją podczas pracy z moimi pacjentami.
Polecam książkę wszystkim, którzy chociaż czasem mają do czynienia z pacjentami z uszkodzeniem o.u.n., niekoniecznie dziećmi. Książkę traktuję jak podręcznik dotyczący rehabilitacji w dziecięcym porażeniu mózgowym. Często do niej zaglądam dlatego jako minus traktuję miękką okładkę, przez którą książka szybciej się zużywa. Jest to jednak z mojej strony znajdowanie minusów na siłę.
Ocena końcowa: 8/10
Plusy:
+ eklektyczne podejście
+ wielopłaszczyznowe omówienie tematu
+ terapia oparta na badaniach naukowych
Minusy:
– miękka okładka