NEOREH
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach
No Result
Wszystkie wyniki
NEOREH BLOG
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach
No Result
Wszystkie wyniki
NEOREH
No Result
Wszystkie wyniki

Rwa kulszowa – obserwacje na temat diagnostyki i pochodzenia dolegliwości

Amadeusz Gajecki Amadeusz Gajecki
w Dla studenta
1

pl.freepik.com

Share on FacebookShare on Twitter

Jestem czynnym czytelnikiem grupy neoreh – grupy ciekawskich fizjoterapeutów. Często przeglądając posty natrafiam na te dotyczące rwy kulszowej. Właśnie pod jednym z tych postów było wypisanych bardzo dużo komentarzy na temat badania, diagnostyki, testów typu SLR…

Tym samym chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie diagnostyki, bólu rzekomokorzeniowego, korzeniowego i terapii.

Zacznę od najważniejszego, rwę kulszową należy traktować tylko i wyłącznie jak zespół objawów.
Natomiast na potrzeby artykułu chciałbym abyśmy potraktowali to jako jednostkę chorobową wynikającą z patologii jądra miażdżystego uciskającego struktury nerwowe czyli tak jak jest to zazwyczaj przedstawiane na uczelniach, pacjentowi w szpitalu itd.

Tak jeszcze na temat oczywistych oczywistości, należy nadmienić, że osoba bez objawów klinicznych może mieć taki sam a nawet gorsze badania obrazowe niż ta z objawami rwy. Odwrotnie również, można mieć podobne objawy kliniczne bez ucisku na strukturę korzenia nerwowego. To jak to w końcu jest? Jest tak samo jak z czułością w teście SLR. Większa część osób, która ma objawy rwy kulszowej ma zmiany dyskopatyczne , ale czy to one muszą dawać objawy – NIE. Konflikt korzeniowo-dyskowy nie musi być bezpośrednią przyczyną bólu i objawów.

Dlaczego SLR ma wysoką czułość? Bo jak ktoś ma jakiekolwiek problemy z kręgosłupem to SLR będzie wywoływał objawy. Jakby została zbadana specyficzność tego testu(może już jest zbadana), to większość zwolenników, powołująca się na czułość chowałaby głowy w piach. Jest tyle możliwości zaburzeń w naszym organizmie, które mogą dawać pozytywny wynik SLRa, że liczyć do tylu nie potrafię.

Zobacz również

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne

4 lata temu
Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?

Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?

5 lat temu

Więc co badać w przebiegu rwy? Jak zbadać czy rwa kulszowa jest od ucisku korzeni? Jakie testy? Niestety żadne testy. Żaden test nie da Ci konkretnej odpowiedzi, gdzie tkwi przyczyna dolegliwości. Dlatego, że wszystko w naszym organizmie posiada mechanizmy kompensacji. Nawet jeżeli rzeczywistym problemem jest ta dyskopatia w eLce, to może być ona początkiem dla kaskad procesów w organizmie, które w rzeczywistości będą powodowały ból i charakterystyczne objawy.

Oczywiście też wiem, jak książkowo/akademicko odróżnić ból peseudokorzeniowy i korzeniowy, ale to w sumie mija się z rzeczywistością…

Przykład:

Mówi się, że osłabienie czucia powierzchownego są dobrym dowodem. Nawet przy aktywnych punktach spustowych również możesz mieć zaburzenie czucia.

Parestezje jak również mrowienia w okolicach stopy również nie muszą świadczyć o rwie kulszowej, są obecne przy zaburzeniach stawu biodrowego.

Ubytki neurologiczne również nie dają nam gwarancji tego, że problem jest stricte związany z zespołem korzeniowym. Dla przykładu – opadanie stopy – czyli osłabienie  zginaczy grzbietowych stopy również występuje przy zespole więzadła krzyżowo-guzowego.

Osłabienie odruchów – jak widzieliście kiedyś badanie neurologiczne, nawet u zdorwej osoby porównując do siebie dwa odruchy kolanowe mogą być różne po obu stronach. Nie jest więc to najlepszy sposób do diagnozowania konfliktu korzeniowego.

Mówi się również, że zgrubienia tkanki łącznej powierzchownej jest charakterystyczne dla zespołu pseudokorzeniowego. Również na swojej drodze spotkałem osobę z przepukliną i uciskiem na tkanki nerwowe – fałdu Kiblera prawie nie dało się zrobić.

Wszystkie charakterystyczne objawy rwy kulszowej tak naprawdę nie są specyficzne dla rwy kulszowej. Bardzo mało się mówi o więzadłach, a ich możliwości w wywoływaniu takich objawów są bardzo duże.

Czy rysunek poniżej jest wam znajomy?

rwa

Obrazuje on rozmieszczenie bólu na wskutek wstrzyknięcia soli niefizjologicznej do więzadeł międzykolcowych w różnych segmentach kręgosłupa. Może dlatego technika KAT przy rwach kulszowych daje dobre efekty – pozbywa się tylko i aż napięcia więzadłowego.

Nie tylko patlogia w więzadłach międzykolcowych, ale również w więzadłach krzyżowo-biodrowych, krzyżowo-guzowych, więzadłach biodrowo-lędźwiowych. Zaburzenia w stawiach biodrowych mogą prowokować objawy rwy kulszowej. Nie mówię już nawet o rwie kulszowej gruszkowatej, którą większość zna, a przynajmniej mam taką nadzieję.

Jest wiele struktur w naszym organizmie które mogą naprawdę wiernie dawać objawy rwy. Aby bardziej zgłębić wiedzę apropos więzadeł i chociażby rwy kulszowej polecam książkę A.Rakowskiego – Terapia Manualna Holistyczna.

Jakie badanie i diagnostykę ja polecam? Funkcjonalną, tylko po to aby sprawdzić ograniczenia, co wywołuje ból i czy pacjent uzyska poprawę po terapii. Przeprowadza się to na drodze obserwacji i kontroli stanu pacjenta. Do  tego mogą posłużyć się testy z fajnymi medycznymi nazwami typu test Lasequea, ale koniec końców jest to tylko podniesienie prostej nogi. Równie dobrze mogę powiedzieć, żeby pacjent zrobił to co wywołuje u niego dolegliwości, sprawdzić ruchomość itd. –  później obserwować i dostosowywać zmiany w terapii.

Temat: rwa kulszowa

Ostatnio na Blogu NEOREH...

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne
Dla studenta

Ranking uczelni 2020 – kierunki medyczne

5 lutego 2021

Za nami pierwszy semestr kolejnego roku akademickiego. Rok ten jest wyjątkowy, ponieważ już od samego początku zajęcia odbywały się w...

Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?
Dla studenta

Najnowszy ranking kierunków studiów! Gdzie na fizjoterapię?

1 września 2020

Nowy rok akademicki za pasem, a więc poszukiwanie upragnionych studiów i rekrutacja na wyższe uczelnie trwa w najlepsze. Jak co...

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY (łac. discus intervertebralis)- co warto wiedzieć?
Dla studenta

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY (łac. discus intervertebralis)- co warto wiedzieć?

31 lipca 2020

Problemy krążka międzykręgowego tak naprawdę ma każdy z nas. Powszechnie przyjęło się że głównym generatorem bólu w kręgosłupie jest tzw....

Załaduj więcej
Czytaj następny

Złamanie zielonej gałązki (ang. Greenstick fracture)

Comments 1

  1. Mateusz Stec says:
    10 lat temu

    Co to za technika KAT?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog NEOREH.

© 2020 BLOG NEOREH

  • Regulamin platformy
  • Polityka prywatności
  • Współpracuj z Neoreh

No Result
Wszystkie wyniki
  • Fizjoterapia
  • Vademecum
    • Nostryfikacja
  • Felieton
  • Recenzje
  • Dla studenta
  • Po godzinach

Zbieramy cookies. Akceptujesz naszą politykę?