Ból mięśniowo-powięziowy jest syndromem kojarzonym z mięśniowo – powięziowymi punktami spustowymi (MPPS). MPPS rozpoznajemy poprzez palpację napiętych pasm mięśni szkieletowych, w których powinniśmy znaleźć nadmiernie czułe guzki. Odpowiednia stymulacja tychże powoduje lokalny skurcz mięśniowy (nie zawsze), ból lokalny i ból rzutowany; ból rzutowany jest warunkiem niezbędnym przy identyfikacji MPPS. MPPS dzielimy na dwa rodzaje: aktywne i ukryte. MPPS aktywny to ten odtwarzający ból, który pacjent identyfikuje jako “swój”. Na przykład MPPS znajdujący się w napinaczu powięzi szerokiej może przypominać ból kolana z którym pacjent przyszedł do nas. MPPS ukryty odpowiednio stymulowany również powoduje ból rzutowany, jednak nie jest on rozpoznawany jako “sprawca” dolegliwości, jest on zazwyczaj preludium aktywnego. Mięsień z MPPS to mięsień sfatygowany, bolący i ograniczający normalny ruch.
Etiologia MPPS nie jest do końca jasna. Za pierwszą fazę formacji MPPS uważa się pojawienie się napiętego pasma mięśniowego jako rezultat zbyt obfitego uwalniania się acetylocholiny w płytkach mięśniowo- powięziowych. Z drugiej strony, acetylocholina może być odpowiedzialna za permanentny skurcz sarkomerów prowadzący do lokalnej hipoksji chemicznej. Substancje wazoaktywne i bólotwórcze powstałe w wyniku kryzysu energetycznego mogą uaktywnić nocyreceptory peryferyjne (ang. peripheral sensitization). Przedłużona w czasie stymulacja nocyreceptorow peryferyjnych może prowadzić do zwiększonej wrażliwości na ból, allodynii, jak i samego bólu rzutowanego (central sensitization).
Obok klasycznych form leczenia MPPS (stretching, terapia manualna etc.) możemy zaobserwować w ostatnich latach rosnącą popularność Igłoterapii Suchej ( ang. Dry Needling). Igłoterapię Suchą (IS) możemy podzielić na: IS powierzchowną i IS głęboką. W tym artykule będziemy się zajmować tą drugą. Sucha dlatego ze podczas zabiegu nie wstrzykujemy żadnej substancji, głęboka ponieważ docieramy do samego mięśnia, w przeciwieństwie do powierzchownej odmiany techniki. Za jednego z pionierów tej techniki możemy uznać Karela Lewita, który w 1979 roku stwierdził ze efektywność zastrzyków w terapii MPPS zawdzięcza mechanicznej stymulacji igłą, bardziej niż wstrzykiwanej substancji. W IS używamy klasycznych igieł do akupunktury, nie należy jednak mylić IS z akupunkturą.
Uważa się, ze przewaga IS nad terapią manualną punktów spustowych polega na jej większej specyficzności, igła pozwala nam dotrzeć do głębokich mięśni często nieosiągalnych dla dłoni terapeuty. Uzyskanie lokalnego skurczu mięśniowego przy terapii punktów spustowych za pomocą igły uważa się za niezbędną część techniki. Możemy właśnie w ten sposób upewnić się ze dotarliśmy do dysfunkcyjnej płytki mięśniowo – powięziowej, więc rezultaty terapii będą o wiele lepsze.
Cagnie et al., opisuje efekty fizjologiczne IS. Wszystko wskazuje na to, że efektywność techniki polega na fizycznej destrukcji dysfunkcyjnych płytek mięśniowo – powięziowych. Eliminując ten konflikt energetyczny, uzyskujemy napływ krwi do ischemicznego obszaru przywracając “normalny?” metabolizm w uszkodzonej tkance. Mechaniczna stymulacja igłą uruchamia również mechanizmy kontrolujące ból opisane przez Melzack’a i Wall’a w “Teorii Bramki Kontrolnej“. Do niedawna uważano, ze efekt placebo odgrywa dużą role w każdej terapii z igłami. O. Mayoral et al, opublikował w 2013 roku pierwsze badanie na temat Igłoterapii Suchej przeprowadzone metodą podwójnej ślepej próby. Podzielono pacjentów z zaprogramowaną artroplastyką kolana na dwie grupy, tuż po anestezji przeprowadzono punkcję MPPS na połowie z nich podczas gdy druga grupa nie otrzymała żadnej terapii MPPS. Testy przeprowadzone miesiąc po interwencji wykazały mniejszą punktację w Wizualnej skali analogowej oraz mniejsze spożycie środków przeciwbólowych w grupie poddanej igłoterapii.
Polecam książkę: “Trigger Point Dry Needling, 1st Edition” Dommerholt & Fernandez de las Penas
1. D. G. Simons, J. G. Travell, and L. S. Simons, ?Myofascial pain and dysfunction,? in TheTrigger Point Manual. Upper Half of Body.
2. Dommerholt J. Dry needling ? peripheral and central considerations. 2011
3. Cagnie B. Physiologic effects of dry needling. 2013
4. Mayoral O. Efficacy of myofascial trigger point dry needling in the prevention of pain aftertotal knee arthroplasty: a randomized, double-blinded, placebo-controlled trial. 2013