Migające światełka, zatłoczone sklepy, głośne spotkania rodzinne. Święta Bożego Narodzenia to powinien być radosny i spokojny czas. Jednak dla kogoś kto żyje z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (o.u.n.) mogą to być ciężkie chwile.
Jeżeli Twój bliski jest po udarze mózgu, urazie czaszkowo-mózgowym, itp, to poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne, aby okres świąteczny był szczęśliwy i pogodny dla wszystkich znajomych i rodziny.
- Podczas spotkania rodzinnego zidentyfikuj spokojne miejsce, do którego będziesz mógł przejść, aby odpocząć. Pozostali członkowie rodziny będą mogli kontynuować kolację świąteczną, bez wyrzutów sumienia, że ich towarzystwo jest dla Ciebie obciążeniem.
- Unikaj zatłoczonych sklepów. Prezenty kupuj online.
- Jeżeli jednak postanowiłeś zrobić zakupy w sklepie, to nie zapomnij o zrobieniu szczegółowej listy zakupów. Wizytę w hipermarkecie zaplanuj na dzień powszedni do południa. Wtedy są najmniejsze tłumy.
- Podczas wyjścia na miasto noś czapkę z daszkiem lub przyciemniane okulary. Zredukuje to ryzyku napadu padaczkowego poprzez ograniczenie kontaktu z migającymi witrynami sklepowymi.
- Noszenie nauszników, podczas wizyty na mieście, ograniczy ekspozycję na nachalne, głośne dźwięki.
- Poproś przyjaciela, aby poszedł z Tobą na zakupy. Pomoże Ci poruszać się w tłumie, oraz podczas innych stresujących sytuacji.
- Poproś gospodarzy kolacji wigilijnej, aby opowiedzieli Ci o swoich planach. Nic Cię nie zaskoczy i będziesz się czuć pewniej.
- Pamiętaj, aby w razie konieczności poprosić o pomoc.
- Poproś kogoś komu ufasz, żeby zaplanował z Tobą budżet na święta. Unikniesz zbędnych wydatków.
- Zdrzemnij się jeżeli potrzebujesz przerwy.
- To nic złego zrezygnować z zaproszenia na duże przyjęcie. Świętuj w taki sposób, jaki przynosi Ci spokój i radość.
- Jeżeli migające światła na choince Ci przeszkadzają, to nie krępuj się poprosić o ich wyłączenie.
- Możesz uprzedzić gospodarza, że planujesz wyjść wcześniej. Będziesz wtedy pewny/pewna, że nie urażasz uczuć organizatora przyjęcia.