Książka już przy pierwszym spotkaniu, budzi miłe odczucia. Okładka jest przyjemna dla oka, sugeruje nowoczesne zaprezentowanie tematu.
Jak sam tytuł wskazuje, przewodnik prezentuje zagadnienia związane z terapią manualną, w ramach której możemy wyróżnić część diagnostyczną i terapeutyczną. Zapoznając się z okładką publikacji, nie sposób ominąć fragmentu recenzji, skądinąd utytułowanego specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej, profesora Jerzego Kiwerskiego, opisującego zawartość publikacji. Z fragmentu tego wyraźnie wynika, że w książce odnajdziemy zarówno aspekty diagnostyczne i terapeutyczne terapii manualnej. Z notki „od autora” jednak dowiadujemy się o „przykładowych sposobach postępowania terapeutycznego” zaprezentowanych w przewodniku. Do podobnych wniosków doszedłem jako czytelnik. Czy zatem recenzent rzeczywiście zapoznał się z treścią? Czy może pomogło wspólne miejsce pracy autora i recenzenta?
Książka jest trochę inna od innych publikacji – zwykle tekst jest przeplatany zdjęciami. Tutaj zastosowano inne rozwiązanie – najpierw jest cały tekst, później zamieszczono zdjęcia. Na początku trochę mnie to raziło, w miarę kontynuowania podróży z publikacją przestało to przeszkadzać i doszedłem do wniosku, że pozostając przy zastosowanych wielkościach fotografii, fizycznie nie dało się rozwiązać inaczej tej sytuacji? na stronie nie mieszczą się więcej jak dwa zdjęcia, więc i tekst ciężko byłoby tam jeszcze gdzieś wcisnąć. Co do samych zdjęć, uważam, że to dobrze, że są takich rozmiarów, bo przez to, są wyraźne i czytelnik nie ma problemów z ich odczytaniem. Trochę irytujące jest to, gdy obie sąsiednie strony są zapełnione zdjęciami, a żeby zapoznać się z opisem, czytelnik musi przerzucić kolejną stronę. Jeśli chodzi o opisy zdjęć, dwukrotnie odniosłem wrażenie, że opis jest nieprawidłowo przyporządkowany.
Co do strony terapeutycznej – w książce zaprezentowano „zdrowe”, eklektyczne podejście. Autor nie zamyka się w jednej metodzie terapeutycznej, a zaprezentowane techniki zaczerpnięto zarówno z koncepcji PNF, metody Kaltenborna, jak i „terapii manualnej tkanek miękkich”. To bez wątpienia mocna strona publikacji.
Niestety książka jest dość droga. Pomimo ogólnie ładnego, kolorowego wydania 105 złotych za 107 stronicowy poradnik (108 strona przeznaczona na notatki), to według mnie za dużo.
Tytuł: Przewodnik dla terapeutów. Terapia Manualna wybranych dysfunkcji kończyny dolnej.
Autor: Marcin Rosiński.
Wydawnictwo: ELAMED. Katowice 2013.
Ilość stron: 107.
Cena: ok 105 zł.
Plusy
+ wyraźne zdjęcia
+ terapia oparta na kilku koncepcjach terapeutycznych
Minusy
– cena
Ocena ogólna w skali 1-10: 5 (nie uwzględniając ceny: 8)